Skip to content

39 Sandalwood DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1973

Last Sale Price
$59,500
Last Sale Date
Apr 4, 1977

Property Information

Block322.01
Lot9.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4601

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,811
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,300
31%
Improvement Value:$83,500
69%
Total Assessment$121,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,602+3.1%
2024$14,159+3.4%
2023$13,692+0.1%
2022$13,673+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$59,500

To:

Sq Ft2,811DeedBook 29730, Page 598

Property Built

Built

Year Built: 1973