Skip to content

7 Sandalwood DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1961

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Mar 21, 2003

Property Information

Block322.02
Lot12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4601

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,934
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
34%
Improvement Value:$67,900
66%
Total Assessment$102,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,548+3.1%
2024$12,173+3.3%
2023$11,779+0.1%
2022$11,763+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft1,934DeedBook 5194, Page 162

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 5116, Page 7

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 3788, Page 854

Property Built

Built

Year Built: 1961