Skip to content

11 Starr RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 14, 2017

Property Information

Block322.03
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4601

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,646
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,700
38%
Improvement Value:$60,600
62%
Total Assessment$98,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,987+3.1%
2024$11,629+3.3%
2023$11,252+0.1%
2022$11,237+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 4346, Page 275

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 28710, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1974