Skip to content

7 Starr RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 23, 2000

Property Information

Block322.03
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4601

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,360
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,200
28%
Improvement Value:$93,700
72%
Total Assessment$130,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,962+3.1%
2024$15,485+3.3%
2023$14,984+0.1%
2022$14,963+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$56,490
DeedBook 29060, Page 847

Property Built

Built

Year Built: 1975