Skip to content

18 Sandalwood DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1961

Last Sale Price
$735,000
Last Sale Date
Dec 19, 2025

Property Information

Block322.03
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4601

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,596
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
38%
Improvement Value:$56,700
62%
Total Assessment$91,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,182+3.1%
2024$10,848+3.3%
2023$10,497+0.1%
2022$10,482+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$735,000

To:

DeedBook 19957, Page 336

Property Sale

Sale
$645,000

To:

Sq Ft1,596DeedBook 19484, Page 528

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft1,596DeedBook 17955, Page 957Recorded7/23/2020

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,596DeedBook 6308, Page 564NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/12/2011

Property Built

Built

Year Built: 1961