Skip to content

6 Starr RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1976

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jun 19, 2009

Property Information

Block322.04
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4601

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,438
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,100
36%
Improvement Value:$65,600
64%
Total Assessment$102,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,523+3.1%
2024$12,149+3.3%
2023$11,756+0.1%
2022$11,740+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft2,438DeedBook 6064, Page 428NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/21/2009

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 29210, Page 908

Property Built

Built

Year Built: 1976