Skip to content

12 Starr RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1974

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Nov 10, 2021

Property Information

Block322.04
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4601

Building Details

Building Class12
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,828
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,400
29%
Improvement Value:$92,800
71%
Total Assessment$130,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,877+6.7%
2024$14,882+3.3%
2023$14,400+0.1%
2022$14,380+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$725,000

To:

DeedBook 18764, Page 1210

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 3603, Page 360

Property Built

Built

Year Built: 1974