Skip to content

7 Lexington Ave(Block 322.05 Lot 4.02)East Brunswick, NJ 08816

Built 1970
Other Exempt

Last Sale Price
$4,000,000
Last Sale Date
Aug 31, 2017

Property Information

Block322.05
Lot4.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4502

Building Details

Building Class10
DescriptionSCHOOL
Dwellings1
ZoningPI
Sq Footage---
Acreage5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,600
18%
Improvement Value:$480,800
82%
Total Assessment$586,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2017$74,982+2.2%
2016$73,362+3.8%
2015$70,690-14.0%
2014$82,156+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$4,000,000

To:

DeedBook 7056, Page 781

Property Sale

Sale
$2,715,000

From:

To:

DeedBook 6378, Page 768Recorded8/21/2012

Property Built

Built

Year Built: 1970