Skip to content

41 Oak Crest DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1985

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
May 24, 2017

Property Information

Block322.07
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4601

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,411
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
33%
Improvement Value:$81,200
67%
Total Assessment$121,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,779+3.1%
2024$14,338+3.3%
2023$13,874+0.1%
2022$13,854+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft2,411DeedBook 6994, Page 230

Property Sale

Sale
$268,000
DeedBook 3634, Page 826

Property Built

Built

Year Built: 1985