Skip to content

29 Oak Crest DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1973

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Sep 1, 2023

Property Information

Block322.07
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4601

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,612
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,300
29%
Improvement Value:$90,700
71%
Total Assessment$127,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,486+3.1%
2024$15,024+3.3%
2023$14,538+0.1%
2022$14,517+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$675,000

To:

DeedBook 19301, Page 444

Property Built

Built

Year Built: 1973