Skip to content

40 Sandalwood DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1973

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Aug 4, 2009

Property Information

Block322.08
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4601

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,700
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,600
31%
Improvement Value:$85,900
69%
Total Assessment$124,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,182+3.1%
2024$14,728+3.3%
2023$14,252+0.1%
2022$14,232+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$525,000

To:

Sq Ft2,700DeedBook 6073, Page 526

Property Built

Built

Year Built: 1973