Skip to content

11 Oak Crest DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1972

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Jul 14, 2015

Property Information

Block322.08
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4601

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,240
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
29%
Improvement Value:$85,900
71%
Total Assessment$120,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,743+3.1%
2024$14,302+3.3%
2023$13,839+0.1%
2022$13,820+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000

To:

Sq Ft2,240DeedBook 6724, Page 164

Property Sale

Sale
$53,100
DeedBook 28281, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1972