Skip to content

22 Navajo RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1978

Last Sale Price
$492,500
Last Sale Date
Jul 23, 2008

Property Information

Block322.09
Lot43
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4602

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,073
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
33%
Improvement Value:$71,000
67%
Total Assessment$106,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,926+3.1%
2024$12,540+3.3%
2023$12,134+0.1%
2022$12,117+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$492,500

To:

Sq Ft2,073DeedBook 5971, Page 311

Property Built

Built

Year Built: 1978