Skip to content

53 Buffalo RunEast Brunswick, NJ 08816

Built 1978

Last Sale Date
Jan 21, 1997

Property Information

Block322.09
Lot54
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4602

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2BG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,122
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
24%
Improvement Value:$109,800
76%
Total Assessment$144,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,657+3.1%
2024$17,130+3.3%
2023$16,575+0.1%
2022$16,552+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$270,000

Property Built

Built

Year Built: 1978