Skip to content

57 Buffalo RunEast Brunswick, NJ 08816

Built 1978

Last Sale Price
$712,000
Last Sale Date
Nov 13, 2023

Property Information

Block322.09
Lot56
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4602

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,592
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
30%
Improvement Value:$81,600
70%
Total Assessment$116,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,218+5.0%
2024$13,544+3.4%
2023$13,097+0.1%
2022$13,079+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$712,000

To:

DeedBook 19345, Page 409

Property Built

Built

Year Built: 1978