Skip to content

26 Cherokee RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1987

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Oct 26, 2012

Property Information

Block322.09
Lot76
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4501

Building Details

Building Class10
DescriptionCONT 2AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,108
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
25%
Improvement Value:$104,900
75%
Total Assessment$139,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,059+3.1%
2024$16,550+3.3%
2023$16,014+0.1%
2022$15,992+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft3,108DeedBook 6405, Page 14

Property Sale

Sale
$669,900

From:

To:

Sq Ft3,108DeedBook 5820, Page 499Recorded5/21/2007

Property Sale

Sale
$354,000
DeedBook 3802, Page 552

Property Built

Built

Year Built: 1987