Skip to content

24 Cherokee RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1985

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Aug 31, 2004

Property Information

Block322.09
Lot77
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4501

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,807
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
22%
Improvement Value:$121,500
78%
Total Assessment$156,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,084+3.1%
2024$18,514+3.3%
2023$17,915+0.1%
2022$17,890+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft2,807DeedBook 5378, Page 486

Property Sale

Sale
$150,490

Property Built

Built

Year Built: 1985