Skip to content

14 Cherokee RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1986

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Apr 30, 2021

Property Information

Block322.09
Lot83
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4501

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,122
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
25%
Improvement Value:$103,900
75%
Total Assessment$138,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,937+3.1%
2024$16,432+3.3%
2023$15,900+0.1%
2022$15,878+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000

To:

DeedBook 18434, Page 1490

Property Sale

Sale
$660,000

From:

To:

Sq Ft3,122DeedBook 18434, Page 1490Recorded5/7/2021

Property Sale

Sale
$247,000

To:

DeedBook 3583, Page 836

Property Built

Built

Year Built: 1986