Skip to content

10 Cherokee RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1997

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Dec 6, 2019

Property Information

Block322.09
Lot85
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4501

Building Details

Building Class---
DescriptionCUSTOM COLONIAL
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,555
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
22%
Improvement Value:$124,800
78%
Total Assessment$159,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,486+3.1%
2024$18,904+3.3%
2023$18,292+0.1%
2022$18,267+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$800,000

To:

Sq Ft3,555DeedBook 17744, Page 1767

Property Sale

Sale
$789,300
DeedBook 5225, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4297, Page 550