Skip to content

22 Buffalo RunEast Brunswick, NJ 08816

Built 1986

Last Sale Price
$140,490
Last Sale Date
Feb 7, 1985

Property Information

Block322.09
Lot89
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4501

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,412
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
27%
Improvement Value:$94,600
73%
Total Assessment$129,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,803+3.1%
2024$15,332+3.3%
2023$14,835+0.1%
2022$14,815+1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$140,490

To:

Sq Ft2,412