Skip to content

624 Cranbury RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1960

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jul 11, 2000

Property Information

Block322.10
Lot16
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4502

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,960
Acreage0.55

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,600
34%
Improvement Value:$67,800
66%
Total Assessment$103,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,609+3.1%
2024$12,232+3.3%
2023$11,836+0.1%
2022$11,820+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft1,960DeedBook 4801, Page 798

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 3952, Page 655

Property Built

Built

Year Built: 1960