Skip to content

38 Fern RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 2017

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 12, 2019

Property Information

Block322.10
Lot7.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4502

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 3AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage4,359
Acreage1.62

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,800
12%
Improvement Value:$227,200
88%
Total Assessment$259,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,582+3.1%
2024$30,640+3.3%
2023$29,648+0.1%
2022$29,606+3.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,936DeedBook 6754, Page 881Recorded11/17/2015