Skip to content

3 Seminole CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1983

Last Sale Price
$535,888
Last Sale Date
Sep 28, 2001

Property Information

Block322.11
Lot28
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4501

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,432
Acreage0.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
22%
Improvement Value:$124,200
78%
Total Assessment$159,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,413+3.1%
2024$18,833+3.3%
2023$18,224+0.1%
2022$18,198+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$535,888

To:

Sq Ft3,432DeedBook 4968, Page 1

Property Sale

Sale
$167,576

Property Built

Built

Year Built: 1983