Skip to content

9 Seminole CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1983

Last Sale Price
$669,000
Last Sale Date
Nov 25, 2020

Property Information

Block322.11
Lot31
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4501

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,241
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
25%
Improvement Value:$104,900
75%
Total Assessment$139,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,059+3.1%
2024$16,550+3.3%
2023$16,014+0.1%
2022$15,992+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$669,000

To:

Sq Ft3,241DeedBook 18162, Page 1991

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 3678, Page 977

Property Built

Built

Year Built: 1983