Skip to content

14 Seminole CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1986

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
Jul 12, 2021

Property Information

Block322.11
Lot35
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4501

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2BG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,676
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
27%
Improvement Value:$94,600
73%
Total Assessment$129,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,803+3.1%
2024$15,332+3.3%
2023$14,835+0.1%
2022$14,815+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$655,000

To:

DeedBook 18561, Page 487

Property Sale

Sale
$685,000

From:

To:

Sq Ft2,676DeedBook 5432, Page 731NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/30/2004

Property Sale

Sale
$324,000

To:

DeedBook 4297, Page 783

Property Built

Built

Year Built: 1986