Skip to content

14 Huron CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1980

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Sep 21, 2021

Property Information

Block322.11
Lot64
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4501

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2BG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,123
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
24%
Improvement Value:$109,300
76%
Total Assessment$144,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,596+3.1%
2024$17,071+3.3%
2023$16,518+0.1%
2022$16,495+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000

To:

DeedBook 18677, Page 175

Property Sale

Sale
$538,000

From:

To:

Sq Ft3,123DeedBook 7047, Page 683Recorded9/28/2017

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft3,123DeedBook 5959, Page 818

Property Sale

Sale
$174,000

Property Built

Built

Year Built: 1980