Skip to content

11 Pawnee RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1978

Last Sale Price
$522,000
Last Sale Date
Sep 21, 2018

Property Information

Block322.12
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4602

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,329
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
26%
Improvement Value:$97,400
74%
Total Assessment$132,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,145+3.1%
2024$15,663+3.3%
2023$15,156+0.1%
2022$15,135+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$522,000

To:

Sq Ft2,329DeedBook 17313, Page 438

Property Sale

Sale
$322,000
DeedBook 4860, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1978