Skip to content

17 Van Wickle RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1978

Last Sale Price
$349,000
Last Sale Date
Jan 25, 2012

Property Information

Block322.14
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4601

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,338
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,700
27%
Improvement Value:$93,500
73%
Total Assessment$128,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,633+3.1%
2024$15,166+3.3%
2023$14,675+0.1%
2022$14,655+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$349,000

To:

Sq Ft2,338DeedBook 6327, Page 158

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft2,338DeedBook 6258, Page 439NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/31/2011

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft2,338DeedBook 5513, Page 152Recorded6/30/2005

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 4918, Page 869

Property Built

Built

Year Built: 1978