Skip to content

19 Van Wickle RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1978

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
May 19, 2017

Property Information

Block322.14
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4601

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,612
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,300
27%
Improvement Value:$94,600
73%
Total Assessment$129,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,840+3.1%
2024$15,367+3.3%
2023$14,870+0.1%
2022$14,849+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$485,000

To:

Sq Ft2,612DeedBook 6989, Page 782

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft2,612DeedBook 5384, Page 777Recorded9/16/2004

Property Built

Built

Year Built: 1978