Skip to content

20 Van Wickle RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1978

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Jul 25, 2019

Property Information

Block322.15
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4601

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,289
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,300
27%
Improvement Value:$95,400
73%
Total Assessment$130,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,938+3.1%
2024$15,462+3.3%
2023$14,961+0.1%
2022$14,940+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

To:

Sq Ft2,289DeedBook 17571, Page 774

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 4437, Page 472

Property Built

Built

Year Built: 1978