Skip to content

16 Lewis CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1979

Last Sale Price
$142,000
Last Sale Date
May 11, 1993

Property Information

Block322.16
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4603

Building Details

Building Class---
DescriptionTH ROYALE III
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,978
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
23%
Improvement Value:$67,000
77%
Total Assessment$87,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,609+3.1%
2024$10,292+3.3%
2023$9,959+0.1%
2022$9,945+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$142,000

To:

Sq Ft1,978DeedBook 4060, Page 707

Property Built

Built

Year Built: 1979