Skip to content

343 New Brunswick AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1940

Last Sale Date
Jan 9, 2019

Property Information

Block322.17
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4601

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,056
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,500
46%
Improvement Value:$34,100
54%
Total Assessment$62,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,633+3.1%
2024$7,406+3.3%
2023$7,166+0.1%
2022$7,156+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940