Skip to content

3 Clark CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1979

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jun 1, 2021

Property Information

Block322.25
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4603

Building Details

Building Class---
DescriptionTH ROYALE IV
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage2,150
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
23%
Improvement Value:$66,600
77%
Total Assessment$86,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,560+3.1%
2024$10,245+3.3%
2023$9,913+0.1%
2022$9,899+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

To:

DeedBook 18481, Page 1773

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,150DeedBook 18481, Page 1773Recorded6/8/2021

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft2,150DeedBook 6383, Page 867Recorded9/11/2012

Property Sale

Sale
$341,000

From:

To:

Sq Ft2,150DeedBook 5970, Page 744Recorded7/31/2008

Property Sale

Sale
$353,500

From:

To:

Sq Ft2,150DeedBook 5869, Page 548Recorded9/14/2007

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft2,150DeedBook 5755, Page 403NU CodeOutside sample period (5)Recorded12/5/2006

Property Sale

Sale
$248,100

To:

Property Sale

Sale
$233,000
DeedBook 4838, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1979