Skip to content

27 Hancock CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1980

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
May 19, 1988

Property Information

Block322.25
Lot34
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4603

Building Details

Building Class---
DescriptionTH TEMPO III
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,938
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,000
29%
Improvement Value:$62,200
71%
Total Assessment$87,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,633+3.1%
2024$10,316+3.3%
2023$9,982+0.1%
2022$9,968+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft1,938DeedBook 3701, Page 413

Property Built

Built

Year Built: 1980