Skip to content

9 Hancock CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1980

Last Sale Price
$103,200
Last Sale Date
Jun 10, 1985

Property Information

Block322.25
Lot42
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4603

Building Details

Building Class---
DescriptionTH FUTURA III
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,838
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,000
31%
Improvement Value:$55,500
69%
Total Assessment$80,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,816+3.1%
2024$9,523+3.3%
2023$9,215+0.1%
2022$9,202+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$103,200

To:

Sq Ft1,838

Property Built

Built

Year Built: 1980