Skip to content

41 Heyward CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1983

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Apr 20, 2018

Property Information

Block322.40
Lot118
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4605

Building Details

Building Class---
DescriptionTH CONCORD III
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,302
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
34%
Improvement Value:$48,000
66%
Total Assessment$73,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,902+3.1%
2024$8,636+3.3%
2023$8,356+0.1%
2022$8,345+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,302DeedBook 17178, Page 167

Property Sale

Sale
$70,185

Property Built

Built

Year Built: 1983