Skip to content

31 Rutledge CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1983

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Aug 7, 2007

Property Information

Block322.40
Lot133
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4604

Building Details

Building Class10
DescriptionTH REVERE II
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,398
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
32%
Improvement Value:$42,500
68%
Total Assessment$62,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,621+3.1%
2024$7,394+3.3%
2023$7,154+0.1%
2022$7,144+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,398DeedBook 5856, Page 410

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 4134, Page 852

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 32810, Page 455

Property Built

Built

Year Built: 1983