Skip to content

31 Walton CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1980

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Jun 13, 2022

Property Information

Block322.40
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4604

Building Details

Building Class10
DescriptionTH ROYALE III
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,978
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
24%
Improvement Value:$63,500
76%
Total Assessment$83,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,182+3.1%
2024$9,878+3.3%
2023$9,558+0.1%
2022$9,545+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

To:

DeedBook 18959, Page 1572

Property Sale

Sale
$364,000

To:

DeedBook 5866, Page 469

Property Sale

Sale
$335,000

To:

DeedBook 5445, Page 508

Property Built

Built

Year Built: 1980