Skip to content

8 Morton CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1984

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Apr 29, 2016

Property Information

Block322.40
Lot65
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4605

Building Details

Building Class---
DescriptionTH CONCORD III
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,302
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
34%
Improvement Value:$49,500
66%
Total Assessment$74,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,085+3.1%
2024$8,813+3.3%
2023$8,528+0.1%
2022$8,516+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft1,302DeedBook 6841, Page 193

Property Sale

Sale
$75,875

Property Built

Built

Year Built: 1984