Skip to content

6 Livingston CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1983

Last Sale Price
$178,500
Last Sale Date
Sep 14, 2016

Property Information

Block322.40
Lot89
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4605

Building Details

Building Class---
DescriptionTH REVERE II
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,398
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
32%
Improvement Value:$42,500
68%
Total Assessment$62,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,621+3.1%
2024$7,394+3.3%
2023$7,154+0.1%
2022$7,144+1.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$178,500

To:

Sq Ft1,398DeedBook 6937, Page 13

Property Sale

Sale
$321,000
DeedBook 5864, Page 412

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4628, Page 50

Property Sale

Sale
$110,600

Property Built

Built

Year Built: 1983