Skip to content

5 Covington CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1985

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jun 25, 2019

Property Information

Block322.61
Lot1
QualifierC0005
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4609

Building Details

Building Class---
DescriptionSCH-II TH M-700
Dwellings1
ZoningTG
Sq Footage1,380
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
25%
Improvement Value:$45,000
75%
Total Assessment$60,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,316+3.1%
2024$7,098+3.3%
2023$6,868+0.1%
2022$6,859+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft1,380DeedBook 17544, Page 328

Property Sale

Sale
$226,750

From:

To:

Sq Ft1,380DeedBook 6609, Page 505Recorded9/9/2014

Property Sale

Sale
$164,500
DeedBook 5014, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1985