Skip to content

9 Covington CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1985

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Aug 8, 2024

Property Information

Block322.61
Lot1
QualifierC0009
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4609

Building Details

Building Class---
DescriptionSCH-II TH M-700
Dwellings1
ZoningTG
Sq Footage1,380
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
25%
Improvement Value:$45,000
75%
Total Assessment$60,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,316+3.1%
2024$7,098+3.3%
2023$6,868+0.1%
2022$6,859+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

To:

DeedBook 19545, Page 434

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,380DeedBook 17217, Page 1933Recorded6/26/2018

Property Sale

Sale
$251,500

From:

To:

Sq Ft1,380DeedBook 6169, Page 327Recorded6/28/2010

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,380DeedBook 5540, Page 659Recorded8/29/2005

Property Sale

Sale
$162,900

To:

DeedBook 4924, Page 253

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 4579, Page 739

Property Built

Built

Year Built: 1985