Skip to content

20 Covington CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1985

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Mar 4, 2024

Property Information

Block322.61
Lot1
QualifierC0020
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4609

Building Details

Building Class---
DescriptionSCH-II TH M-700
Dwellings1
ZoningTG
Sq Footage1,380
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
25%
Improvement Value:$45,000
75%
Total Assessment$60,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,316+3.1%
2024$7,098+3.3%
2023$6,868+0.1%
2022$6,859+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

To:

DeedBook 19433, Page 342

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,380DeedBook 6877, Page 811Recorded10/14/2016

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,380DeedBook 6222, Page 23Recorded1/10/2011

Property Sale

Sale
$130,000

To:

DeedBook 4775, Page 842

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4203, Page 728

Property Built

Built

Year Built: 1985