Skip to content

36 Covington CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 20, 2024

Property Information

Block322.61
Lot1
QualifierC0036
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4609

Building Details

Building Class---
DescriptionSCH-II TH M-700
Dwellings1
ZoningTG
Sq Footage1,380
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
25%
Improvement Value:$45,000
75%
Total Assessment$60,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,316+3.1%
2024$7,098+3.3%
2023$6,868+0.1%
2022$6,859+1.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$299,900

From:

To:

Sq Ft1,380DeedBook 18375, Page 1844Recorded4/5/2021

Property Sale

Sale
$235,000

To:

DeedBook 6458, Page 744

Property Sale

Sale
$266,500

From:

To:

Sq Ft1,380DeedBook 5939, Page 45Recorded4/25/2008

Property Sale

Sale
$112,250
DeedBook 4568, Page 874

Property Built

Built

Year Built: 1985