Skip to content

57 Covington CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1985

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Sep 21, 2020

Property Information

Block322.61
Lot1
QualifierC0057
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4609

Building Details

Building Class---
DescriptionSCH-II TH M-700
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,380
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
25%
Improvement Value:$45,000
75%
Total Assessment$60,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,316+3.1%
2024$7,098+3.3%
2023$6,868+0.1%
2022$6,859+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

To:

DeedBook 18074, Page 1164

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,380DeedBook 5852, Page 435Recorded8/6/2007

Property Sale

Sale
$130,300

To:

DeedBook 4776, Page 175

Property Sale

Sale
$10,000

To:

Property Sale

Sale
$111,500
DeedBook 4198, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1985