Skip to content

230 Bromley PlEast Brunswick, NJ 08816

Built 1984

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Apr 29, 2022

Property Information

Block322.62
Lot1
QualifierC0230
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4608

Building Details

Building Class10
DescriptionSCH-II TH M-600
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,584
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
20%
Improvement Value:$60,000
80%
Total Assessment$75,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,146+3.1%
2024$8,873+3.3%
2023$8,585+0.1%
2022$8,573+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$375,000

To:

DeedBook 18926, Page 751

Property Sale

Sale
$130,000

To:

DeedBook 3828, Page 408

Property Built

Built

Year Built: 1984