Skip to content

246 Bromley PlEast Brunswick, NJ 08816

Built 1985

Last Sale Price
$128,000
Last Sale Date
Jul 1, 1991

Property Information

Block322.62
Lot1
QualifierC0246
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4608

Building Details

Building Class---
DescriptionSCH-II TH 600-C
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,584
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
20%
Improvement Value:$60,000
80%
Total Assessment$75,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,146+3.1%
2024$8,873+3.3%
2023$8,585+0.1%
2022$8,573+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$128,000

To:

Sq Ft1,584DeedBook 3922, Page 686

Property Built

Built

Year Built: 1985