Skip to content

278 Bromley PlEast Brunswick, NJ 08816

Built 1985

Last Sale Date
Nov 19, 1993

Property Information

Block322.62
Lot1
QualifierC0278
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4608

Building Details

Building Class---
DescriptionSCH-II TH M-600
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,584
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
20%
Improvement Value:$60,000
80%
Total Assessment$75,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,146+3.1%
2024$8,873+3.3%
2023$8,585+0.1%
2022$8,573+1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1985