Skip to content

328 Bromley PlEast Brunswick, NJ 08816

Built 1985

Last Sale Price
$287,000
Last Sale Date
Mar 21, 2023

Property Information

Block322.62
Lot1
QualifierC0328
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4608

Building Details

Building Class10
DescriptionSCH-II CF 5300
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,108
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
32%
Improvement Value:$32,000
68%
Total Assessment$47,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,731+3.1%
2024$5,560+3.3%
2023$5,380+0.1%
2022$5,373+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$287,000

To:

DeedBook 19183, Page 975

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,108DeedBook 6863, Page 826Recorded9/12/2016

Property Sale

Sale
$224,000

From:

To:

Sq Ft1,108DeedBook 5495, Page 653Recorded5/23/2005

Property Sale

Sale
$150,000

To:

DeedBook 5067, Page 138

Property Sale

Sale
$107,500

To:

DeedBook 4850, Page 364

Property Built

Built

Year Built: 1985