Skip to content

350 Bromley PlEast Brunswick, NJ 08816

Built 1985

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Sep 26, 2015

Property Information

Block322.62
Lot1
QualifierC0350
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4608

Building Details

Building Class---
DescriptionSCH-II TH M-600
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,584
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
20%
Improvement Value:$60,000
80%
Total Assessment$75,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,146+3.1%
2024$8,873+3.3%
2023$8,585+0.1%
2022$8,573+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 6767, Page 190Recorded12/23/2015

Property Sale

Sale
$269,580

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 6182, Page 450Recorded8/3/2010

Property Sale

Sale
$319,900

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 5421, Page 493Recorded12/8/2004

Property Sale

Sale
$97,954

Property Built

Built

Year Built: 1985